Reklam 1 Alanı
112 (2) kopya

112’ ye asılsız ihbarlara aman dikkat Okullarda 112’ye asılsız ihbarlarda bulunulmaması için eğitim veriliyor

Edirne Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, 112 Acil Servisine günlük gelen bin 500 çağrıdan, 80-100 kadarının... 

gazdaş (1) kopya kopya

GAZDAŞ’tan yeni fiyat tarifesi GAZDAŞ Bölge Müdürü Akaslan: ‘’Sekiz yılın ardından sıfır tarife uygulaması sonlandırılmıştır’’

Zorlu Enerji Grubu’na bağlı GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürlüğüne bağlı birimler, Edirne’de ziyaretlerde... 

güreş (1) kopya kopya

Güreşin parlayan yıldızı Trakya Birlik Kulübü TB Spor Kulübü Başkanı Yücel: ‘’Bizim hedefimiz Edirne’ye olimpiyat madalyası getirmek’’

Trakya Birlik (TB) Spor Kulübü Başkanı Önder Yücel, Türkiye’nin bayan güreşinde en iyi sporcuların kulüpleri... 

trepaş (2) kopya kopya

TREPAŞ’tan belediyeye elektrik indirimi

Edirne Belediyesi ile TREPAŞ arasında, elektrik aboneliğinde indirim protokolü imzalandı. Edirne Belediyesi Meclis... 

Play-Off yolunda önemli galibiyet

Edirne Belediyesi Edirnespor, ligin 18.haftasında Mimar Sinan Spor Salonu’nda konuk ettiği Beşiktaş’ı nefes kesen... 

975 views

Çiftçinin sigortası: Çiftçi Mallarını Koruma

Kategori : Genel - Etiketler :, , - Tarih : 21 Mart 2013

 

 

 

ÇİFTÇİ MALLARI HAŞİM YILDIRIMLI Haşim Yıldırımlı

 

Edirne’de ne yaptıklarını ve böyle bir kurumun varlığından yalnızca çiftçilerin haberdar olduğu Edirne Çiftçi Mallarını Koruma, kurulduğu 1942 yıldan bu yana çiftçinin ekili ve dikili mallarını korumayı sürdürüyor.

Edirne Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığında önümüzdeki yıl 20 yılını dolduracak olan Haşim Yıldırımlı,  gazetemize yaptığı açıklamada,  başkanlıkta 20 yılı tamamlamaya 1 yılının kaldığını söyledi.

Edirne Çiftçi Mallarını Koruma da 5 yılda bir seçim olduğunu, bununda yerel seçimlerle gerçekleştiğini ifade eden Yıldırımlı, ‘’Belediye seçimlerinin yapıldığı ve ilk meclisin bir araya geldiği gün belediye meclis salonunda koruma başkanı ve yönetim kurulu seçiliyor’’ dedi.

Seçimlerinde Belediye Meclisi, Ziraat Odası Meclisi ve Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi üyelerinin oy kullandığını, seçim belediye meclisinde olduğunu anlatan Yıldırımlı, ilk seçim kendilerinin seçimi olduğunu ve daha sonra belediye organ seçimlerinin yapıldığını vurguladı.

   Büyük sorumluluk taşıyorlar

    Edirne merkez ve 24 mahallede 60 bin dönüm araziden sorumlu olduklarını vurgulayan Yıldırımlı, şunları kaydetti:

‘’Ekili ve dikili mallarından sorumluyuz.  10 çalışanımız var.  Bünyemizde kır bekçileri, katip ve tahsildar var.  Para tahsilatında sıkıntımız var. Koruma bedelleri çiftçilere külfet gelmeye başladı. Çiftçiler emlak vergisi gibi vergi ödemiş oluyor, ağır geliyor.  Geçim sıkıntısı var. Dönüme  2.85  TL tutarında bir koruma rayiç  bedelimiz var.  Fazla parada değil ama yine de çiftçilerden bunu almakta zorlanıyoruz.  İcraya versen mahkemeler 1-2 sene sürüyor.  Bende çiftçiyim. Duyarlı olmaları lazım. Yaptırım gücümüz yok.  Devlet diğer kuruluşlara tanıdığımı imkanları bize sağlamıyor.  Yetkili yetkisiziz.’’

Ekonomik sıkıntı hat safhada

Başkan olarak beş kuruş bile cebine girmediğini bu işin tamamen gönüllü olarak yapıldığını vurgulayan Yıldırımlı, ‘’Aylığımızda yok. Her şey cebimizden. Yerimiz bile kira.  Kurum olarak zar zor bu işi sürdürüyoruz.  Edirne’nin tanınmayan ama yaptığı iş bakımdan en ender kurumlarındanız.  Yetki istiyoruz.   Millet başka yere her ay ödemelerini yapıyor.  Ziraat Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü takır takır para alıyor. Biz ise hiçbir şeyden para almıyoruz.  Gelecek seçimlerde adam olmak istemiyorum, bırakmayı düşünüyorum. Devlet el atsın, yoksa burası kapanıp gidecek.  Koruma kapanırsa çiftçiler çok zorlanacak.  Zararını tespit ettirecek muhatap bulamayacak’’ diye konuştu.

Bu arada Yıldırımlı, ÇKS dosyalarının kendileri tarafından onaylanması yönünde de girişimlerde bulunduklarını ve bu işlemleri kendilerine bırakılmasını istedi.

‘’Hizmet aracı istiyoruz’’

 Edirne Çiftçi Mallarını Koruma da  8 yıldır kır bekçiliği yapan Mustafa Güvercin,  yaz kış arazide olduklarını belirtti.

Bu işi çoğunlukla yürüyerek, bazen de motosikletle ifa ettiğini anlatan Güvercin, ‘’Ulaşımda sıkıntı çekiyoruz. Yaz mevsiminde arazi çok büyük her yere yetemiyoruz. Bir minibüsümüz vardı, oda hurdaya ayrıldı. Valimizden kurumumuza bir hizmet aracı tahsisi etmesini istiyoruz.  Çok uzakları dürbün olmadığı için göremiyoruz,  ancak gözümüzün gördüğü yere kadar kontrol yapmak zorunda da kalıyoruz. Sürü sahipleri bazen ekili alanlara zarar veriyor,  odun işi oluyor. Zararı tespit için gözlemliyoruz. Bekçi başını, ürünün  sahibini olay yerine davet ederek, tutanak düzenliyoruz. Bazen de Kızıldereliler gibi izlere bakıyoruz. Şahitleri dinliyoruz.  Bazen itiş kakış oluyor.  Zarar yapanlarla.  Başkanımın göreve devam etmesini ve koruma bedellerinin ödenmesini istiyoruz.  En iyi ürün nerede, tarla sahiplerini biliriz. ‘’

Başkan Haşim Yıldırım’ın yönetim kurulunda Selahattin Kırbiç, Remzi Çilek, Sadettin Gıcı ve Nihat Mulalar’dan oluşuyor.

 

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :