Reklam 1 Alanı
israil (1) kopya

İsrail’e tepkiler artıyor

Anadolu Gençlik Derneği Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş, Gazze’de yaşanan vahşetin durdurulması, yetkilileri... 

kk kopya

Kapıkule’de külçe altın Kapıkule’de otobüs krikosuna gizlenmiş külçe altın yakalandı

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye güreş yapan bir yolcu otobüsünde külçe altın ele geçirildi. Trakya... 

edsiad (1) kopya

EDSİAD’tan iftar yemeği

Edirne Sanayici ve İşadamları Derneği (EDSİAD), iftar yemeği verdi. Lalezar restoranda verilen yemeğe Edirne Belediye... 

ziyaret valilik (2) kopya

Dımıtrovgrad Belediyesinden Valiliğe ziyaret

Dımıtrovgrad Belediye Başkanı Ivo Dımov ve Yardımcısı, IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı... 

CHP kırsal kesimin sorunlarını dinliyor

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanlığı ve CHP’li İl Genel Meclis üyeleri, merkeze bağlı köyleri ziyaret ederek,... 

518 views

Çiftçinin sigortası: Çiftçi Mallarını Koruma

Kategori : Genel - Etiketler :, , - Tarih : 21 Mart 2013

 

 

 

ÇİFTÇİ MALLARI HAŞİM YILDIRIMLI Haşim Yıldırımlı

 

Edirne’de ne yaptıklarını ve böyle bir kurumun varlığından yalnızca çiftçilerin haberdar olduğu Edirne Çiftçi Mallarını Koruma, kurulduğu 1942 yıldan bu yana çiftçinin ekili ve dikili mallarını korumayı sürdürüyor.

Edirne Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığında önümüzdeki yıl 20 yılını dolduracak olan Haşim Yıldırımlı,  gazetemize yaptığı açıklamada,  başkanlıkta 20 yılı tamamlamaya 1 yılının kaldığını söyledi.

Edirne Çiftçi Mallarını Koruma da 5 yılda bir seçim olduğunu, bununda yerel seçimlerle gerçekleştiğini ifade eden Yıldırımlı, ‘’Belediye seçimlerinin yapıldığı ve ilk meclisin bir araya geldiği gün belediye meclis salonunda koruma başkanı ve yönetim kurulu seçiliyor’’ dedi.

Seçimlerinde Belediye Meclisi, Ziraat Odası Meclisi ve Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi üyelerinin oy kullandığını, seçim belediye meclisinde olduğunu anlatan Yıldırımlı, ilk seçim kendilerinin seçimi olduğunu ve daha sonra belediye organ seçimlerinin yapıldığını vurguladı.

   Büyük sorumluluk taşıyorlar

    Edirne merkez ve 24 mahallede 60 bin dönüm araziden sorumlu olduklarını vurgulayan Yıldırımlı, şunları kaydetti:

‘’Ekili ve dikili mallarından sorumluyuz.  10 çalışanımız var.  Bünyemizde kır bekçileri, katip ve tahsildar var.  Para tahsilatında sıkıntımız var. Koruma bedelleri çiftçilere külfet gelmeye başladı. Çiftçiler emlak vergisi gibi vergi ödemiş oluyor, ağır geliyor.  Geçim sıkıntısı var. Dönüme  2.85  TL tutarında bir koruma rayiç  bedelimiz var.  Fazla parada değil ama yine de çiftçilerden bunu almakta zorlanıyoruz.  İcraya versen mahkemeler 1-2 sene sürüyor.  Bende çiftçiyim. Duyarlı olmaları lazım. Yaptırım gücümüz yok.  Devlet diğer kuruluşlara tanıdığımı imkanları bize sağlamıyor.  Yetkili yetkisiziz.’’

Ekonomik sıkıntı hat safhada

Başkan olarak beş kuruş bile cebine girmediğini bu işin tamamen gönüllü olarak yapıldığını vurgulayan Yıldırımlı, ‘’Aylığımızda yok. Her şey cebimizden. Yerimiz bile kira.  Kurum olarak zar zor bu işi sürdürüyoruz.  Edirne’nin tanınmayan ama yaptığı iş bakımdan en ender kurumlarındanız.  Yetki istiyoruz.   Millet başka yere her ay ödemelerini yapıyor.  Ziraat Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü takır takır para alıyor. Biz ise hiçbir şeyden para almıyoruz.  Gelecek seçimlerde adam olmak istemiyorum, bırakmayı düşünüyorum. Devlet el atsın, yoksa burası kapanıp gidecek.  Koruma kapanırsa çiftçiler çok zorlanacak.  Zararını tespit ettirecek muhatap bulamayacak’’ diye konuştu.

Bu arada Yıldırımlı, ÇKS dosyalarının kendileri tarafından onaylanması yönünde de girişimlerde bulunduklarını ve bu işlemleri kendilerine bırakılmasını istedi.

‘’Hizmet aracı istiyoruz’’

 Edirne Çiftçi Mallarını Koruma da  8 yıldır kır bekçiliği yapan Mustafa Güvercin,  yaz kış arazide olduklarını belirtti.

Bu işi çoğunlukla yürüyerek, bazen de motosikletle ifa ettiğini anlatan Güvercin, ‘’Ulaşımda sıkıntı çekiyoruz. Yaz mevsiminde arazi çok büyük her yere yetemiyoruz. Bir minibüsümüz vardı, oda hurdaya ayrıldı. Valimizden kurumumuza bir hizmet aracı tahsisi etmesini istiyoruz.  Çok uzakları dürbün olmadığı için göremiyoruz,  ancak gözümüzün gördüğü yere kadar kontrol yapmak zorunda da kalıyoruz. Sürü sahipleri bazen ekili alanlara zarar veriyor,  odun işi oluyor. Zararı tespit için gözlemliyoruz. Bekçi başını, ürünün  sahibini olay yerine davet ederek, tutanak düzenliyoruz. Bazen de Kızıldereliler gibi izlere bakıyoruz. Şahitleri dinliyoruz.  Bazen itiş kakış oluyor.  Zarar yapanlarla.  Başkanımın göreve devam etmesini ve koruma bedellerinin ödenmesini istiyoruz.  En iyi ürün nerede, tarla sahiplerini biliriz. ‘’

Başkan Haşim Yıldırım’ın yönetim kurulunda Selahattin Kırbiç, Remzi Çilek, Sadettin Gıcı ve Nihat Mulalar’dan oluşuyor.

 

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Site Yazı Takvimi

Temmuz 2014
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Haz    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031